Kompletacja ma miejsce w każdym magazynie. Zajmuje bardzo dużo czasu i jest najdroższym działaniem realizowanym w całym procesie logistyki wewnętrznej. Pochłania aż 60% kosztów operacyjnych centrum dystrybucyjnego. Od jakości i wydajności tego procesu zależą satysfakcja klienta, renoma marki, jak i rentowność biznesu.
Kompletacja – definicja
Kompletacja, inaczej order picking oraz komisjonowanie, to zespół czynności, jakie należy wykonać w magazynie, aby przygotować towar dla odbiorcy, zgodnie z jego oczekiwania. Pierwszym etapem działań jest pobieranie zapasów, łączenie ich w określoną całość, zgodnie z zamówieniem, a następnie wysyłanie do klienta końcowego.
Kompletację najczęściej przeprowadza się ręcznie lub w modelu półautomatycznym. W nowoczesnych obiektach magazynowych istnieje możliwość automatyzacji procesu, ale wymaga to odpowiedniej przestrzeni i dużych nakładów finansowych.
Ile trzeba zainwestować w proces kompletacji?
Źle zaprojektowana strefa kompletacji może pochłonąć aż 60% kosztów operacyjnych centrum dystrybucyjnego. Istotne jest zadbanie o to, aby ta część magazynu funkcjonowała niezawodnie, sprawnie i płynnie. Firma będzie konkurencyjna, umocni swoją pozycję na rynku i będzie mogła realizować zamówienia w sposób satysfakcjonujący dla klienta.
Aby ograniczyć koszty i usprawnić kompletowanie, warto skupić się przede wszystkim na procesie przygotowywania zamówień. Skorzystać można w tym celu z wielu innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest kompletowanie zamówienia bezpośrednio na palecie znajdującej się na niższych poziomach regału, zachowując rezerwę w górnej części. Znajduje to zastosowanie szczególnie w przypadku małych operacji.
Innym sposobem jest kompletacja towaru na całej wysokości regału magazynowego, korzystając ze wsparcia urządzeń. Szczególnie jest to polecane przy towarach o niewielkiej rotacji.
Wybór konkretnej metody kompletacji powinien być równoznaczny z obniżeniem kosztów, musi zapewniać optymalny zwrot inwestycji.
Jak ulepszyć kompletowanie zamówień? Najpopularniejsze rozwiązania
- System zarządzania WMS – pomaga zoptymalizować trasy operatorów, zarówno pod względem ich ilości, jak i długości. Dobierany jest ponadto optymalny układ magazynu, który ułatwia operacje zdejmowania towarów.
- Terminale, urządzenia radiowe – powinni otrzymać je pracownicy, w celu eliminacji papierowych list zamówień. W nowoczesnych magazynach popularne są również urządzenia voice packing umożliwiające kompletację głosową.
- Regały półkowe przepływowe z systemem pick to light – urządzenia świetlne rozmieszczone w wielu lokalizacjach po uruchomieniu systemu wskazują, gdzie dokładnie znajduje się towar, który operator ma pobrać. Zwiększa to szybkość operacji.
- Produkt do operatora – taka kompletacja w magazynie gwarantuje zwiększenie pojemności obiektu. Operator nie opuszcza swojego stanowiska, towary transportowane są do niego.
Kompletacja w logistyce – najpopularniejsze rodzaje
Przebieg procesu magazynowego, jakim jest kompletacja zamówień, kształtują przede wszystkim właściwości obsługiwanego materiału. Od wymiarów, kształtu i wagi towarów zależy konieczność zastosowania konkretnego poziomu automatyzacji, a także szybkość realizacji.
Sposób obsługi materiałów w procesie kompletacji
- Kompletacja ręczna – wszystkie operacje są przeprowadzane ręcznie z poziomu podłogi.
- Kompletacja półautomatyczna – operacje są realizowane ręcznie z każdego poziomu urządzeń magazynowych, poprzez wykorzystanie wózków systemowych.
- Kompletacja automatyczna – wszystkie operacje realizują maszyny.
Miejsca realizacji procesu kompletacji
- Kompletacja jednostopniowa – operacja jest realizowana w miejscu składowania towarów.
- Kompletacja wielostopniowa – kompletacja jest realizowane w specjalnie do tego celu przygotowanych stanowiskach.
Podstawowym zadaniem każdego właściciela jest wybór optymalnej technologii, dzięki której proces kompletowania zamówień będzie płynny i dynamiczny, dostosowany do zmieniających się potrzeb rynkowych.