Regał paletowy - co musisz wiedzieć?

By 0
Regał paletowy - co musisz wiedzieć?

Regały paletowe umożliwiają składowanie różnorodnego asortymentu. Są w stanie przenosić duże obciążenia. Decydując się na konkretną konstrukcję trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej zdolność do maksymalnego wykorzystania przestrzeni, pojemność, wydajność, a także koszt realizacji.

Regały paletowe – definicja

Są to konstrukcje przystosowane do składowania towarów na paletach. W ich skład wchodzi kilka poziomów na wysokość. System tworzy zespół korytarzy roboczych, po których przemieszczają się operatorzy na wózkach widłowych lub automatyczne urządzenia transportu bliskiego. Odkładają lub pobierają asortyment niezbędny do skompletowania całego zamówienia.

Budowa regałów paletowych

Konstrukcja jest zbudowana z ramy, czyli dwóch metalowych pionowych słupów połączonych ze sobą. Pod słupkami umieszczane są płytki poziomujące, których zadaniem jest wyrównanie podłoża. Istotnym elementem są kotwy, które umożliwiają zamocowanie regału do posadzki. Natomiast belki nośne to elementy, na których układane są palety. Mocuje się je do ram za pomocą specjalnych łączy lub zaczepów.

Rodzaje regałów paletowych i ich zalety

Konstrukcje paletowe podzielić można przede wszystkim na dwie kategorie:

  • systemy z bezpośrednim dostępem do palet – zarządzanie produktami odbywa się w prosty i szybki sposób, miejsca składowania są optymalnie wykorzystywane;
  • systemy akumulacyjne – bardzo dobrze wykorzystują przestrzeń magazynową, obiekt zyskuje większą pojemność składowania.

Regał Paletowy - Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 1

Rodzaje regałów paletowych z bezpośrednim dostępem do palet

  • Regały paletowe pojedynczej głębokości – są uniwersalne, ponieważ dokupić można do nich zróżnicowane akcesoria, co gwarantuje dopasowanie konstrukcji do potrzeb składowania.
  • Regały paletowe podwójnej głębokości – stanowią połączenie dwóch regałów pojedynczej głębokości. Zwiększają pojemność magazynu, ale nadal możliwy jest bezpośredni dostęp do składowanych ładunków.
  • Regały wspornikowe – przystosowane do obsługi wielkogabarytowych ładunków m.in. profili, belek, rur. Operatorzy nie mają problemów ze wzrokową kontrolą składowanych towarów i dostępem do nich.

Rodzaje regałów paletowych akumulacyjnych

  • Regały paletowe na podstawach ruchomych – umożliwiają redukcję ilości korytarzy roboczych, a tym samym składować można większą ilość towarów. Nadal bezpośredni dostęp do ładunków jest możliwy do zrealizowania.
  • Regały paletowe wjezdne – system drive-in maksymalnie wykorzystuje przestrzeń magazynową, ale również wysokość obiektu.
  • Regały przepływowe – kanały mają lekki pochył i są wyposażone w rolki, które przesuwają towar pod wpływem sił grawitacji. Paleta wprowadzana jest od wyższej strony i przechodzi do przeciwległego końca. Zarządzanie odbywa się zgodnie z metodą FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).
  • Regały push-back – podobnie jak w regałach przepływowych działają na zasadzie sił grawitacji, ale pobieranie i odkładanie palet odbywa się z tej samej strony.

Automatyczne regały paletowe

W nowoczesnych magazynach warto zastosować automatyzację, która usprawnia pobieranie i odkładanie towarów. Konstrukcje paletowe wzbogacić można o:

  • układnice – odkładają i pobierają palety z miejsc składowania. Przystosowane są do obsługi regałów pojedynczych, podwójnych oraz przepływowych,
  • Pallet Shuttle – wózek wjeżdża do kanały składowania i odkłada paletę do najgłębszego dostępnego miejsca składowania. Usprawnia proces wejścia oraz wyjścia towaru, zwiększa przy tym pojemność magazynu.

Regał Paletowy - Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 2

Wykorzystanie regałów paletowych w magazynie

Regały paletowe stanowią podstawę funkcjonowania większości magazynów. Pozwalają optymalnie zorganizować przestrzeń, a także ułatwiają zarządzanie asortymentem.