Wszystko co musisz wiedzieć o składowaniu blokowym

By 0
Wszystko co musisz wiedzieć o składowaniu blokowym

W magazynie można zastosować różne systemy składowania. Jednym z nich jest model blokowy. Na czym polega? Jakie ma zalety i wady?

Składowanie blokowe – definicja

O składowaniu blokowym mówi się, że jest najprostszym sposobem układania towarów w magazynie. Poszczególne jednostki ładunkowe umieszczane są jeden na drugim. Drobne przedmioty zwykle znajdują się na paletach, w pojemnikach lub kartonach. Powstaje dzięki temu stos układany bezpośrednio na posadzce. W magazynie, w którym został wybrany taki sposób składowania, nie ma konieczności zakupu regałów magazynowych.

Wszystko Co Musisz Wiedzieć O Składowaniu Blokowym zdjęcie nr 1

Składowanie blokowe – wady i zalety

Tak jak inne systemy składowania w magazynie, również występują wady i zalety składowania blokowego.

Zalety składowania blokowego

  • Mniejsze koszty magazynowania – nie ma konieczności zakupu regałów magazynowych, dlatego automatycznie już pojawiają się oszczędności.
  • Skuteczne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
  • Łatwe zarządzanie przestrzenią. Miejsce ładunków można zmieniać, bez czasochłonnej modyfikacji lokalizacji regałów magazynowych.
  • System w pełni dostosowany do potrzeb użytkownika. Lokalizację towarów można wybrać w zależności od wymagań co do zamówienia oraz wielu innych czynników.

Wady składowania blokowego

  • Większe ryzyko wypadków – towary składowane jeden na drugim nie są ograniczone w żaden sposób, jak to jest w przypadku regałów magazynowych. Może zdarzyć się przypadkowe ześlizgnięcie przedmiotu.
  • Większe ryzyko uszkodzenia towarów – w porównaniu do innych systemów składowania, w tym modelu ryzyko uszkodzenia towaru lub zagrożenia zdrowiu pracowników jest znacznie wyższe.
  • Ograniczona wysokość składowania – stos może mieć ograniczoną wysokość, w zależności od wytrzymałości przedmiotów. Zbyt wysoki, może być niestabilny.

Wszystko Co Musisz Wiedzieć O Składowaniu Blokowym zdjęcie nr 2

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na składowanie blokowe?

Składowanie blokowe w magazynie stosowane jest bardzo często, ale sprawdza się w odniesieniu nie do wszystkich towarów. Najczęściej na ten model decydują się firmy, które produkują towary przystosowane do składowania w stosy, a także w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie dysponuje odpowiednimi środkami na zakup regałów magazynowych.

Ta metoda składowania jest nieodpowiednia dla towarów delikatnych. Istotne jest, aby zapakować towary w odpowiednio wytrzymałe opakowania. Skrzynie, pojemniki plastikowe można stawiać jeden na drugim. Nawet jeżeli wewnątrz znajdują się drobne, delikatne przedmioty, nie ulegną one uszkodzeniu.

Składowanie blokowe ma mnóstwo zalet, ale również wady. Zwracając jednak uwagę na kilka kluczowych czynników, można wprowadzić ten model do konkretnego obiektu:

  • dopasowanie do powierzchni magazynu – nie sprawdza się przy dużej ilości towaru a małym metrażu. Najczęściej wybór pada na składowanie na wysokość, w celu wykorzystania kubatury budynku. Jeżeli obiekt jest duży, a towaru nie aż tak dużo, można zdecydować się na ten model składowania;
  • składowanie towarów wytrzymałych – są one przystosowane do układania w stosy. Najczęściej mają regularne kształty, są umieszczane w skrzyniach lub na paletach.

Wszystko Co Musisz Wiedzieć O Składowaniu Blokowym zdjęcie nr 3

Składowanie blokowe dostosowane do potrzeb magazynu

Jest wiele obiektów, w których ten model składowania sprawdza się rewelacyjnie. System jest ekonomiczny, ponieważ nie wymaga użycia regałów, ale trzeba go prawidłowo wykorzystać, aby osiągnąć oczekiwane efekty.

Rozwiązanie jest mało elastyczne, trzeba liczyć się z ryzykiem wypadków i możliwością uszkodzenia towarów. Właściwa technika składowania powoduje jednak, że towary będą równie bezpieczne jak na regale.