Skrzyniopaleta – definicja, rodzaje, zastosowanie w magazynie

By 0
Skrzyniopaleta – definicja, rodzaje, zastosowanie w magazynie

Skrzyniopalety są najpopularniejszymi drewnianymi opakowaniami transportowymi, które mają szerokie zastosowanie w logistyce, transporcie oraz magazynowaniu. Jakie są ich rodzaje? Jakie funkcje pełnią? Jak można wykorzystać je w działalności?

Skrzyniopaleta – definicja

Skrzyniopaleta, najprościej mówiąc, to nośnik ładunku. Składa się z platformy nośnej i podwyższonych brzegów, które zabezpieczają towar przed uszkodzeniem. Doceniana jest za łatwe przenoszenie asortymentu, jak i jego składowania niemal w dowolnej przestrzeni magazynowej. 

Standardowo skrzyniopalety mają wymiary 100 x 120 x 80 cm (ewentualnie 100 x 120 x 77 cm). Są to uśrednione wartości obowiązujące w całej Unii Europejskiej, co ułatwia transport międzynarodowy. Istnieje możliwość wykonania skrzyniopalet na indywidualne zamówienie o niestandardowych wymiarach.

Skrzyniopaleta – Definicja, Rodzaje, Zastosowanie W Magazynie zdjęcie nr 1

Rodzaje skrzyniopalet

Dostępne są trzy typy skrzyniopalet, różniące się materiałem, konstrukcją oraz przeznaczeniem.

Skrzyniopalety plastikowe

Cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na aspekty higieniczne i łatwe utrzymanie w czystości. Są trwałe, a ich perfekcyjnie wykończone krawędzie umożliwiają ustawianie ich jedna na drugiej, co ogranicza ilość zajmowanego w magazynie miejsca. Do produkcji stosuje się wysokiej jakości tworzywo sztuczne. 

Skrzyniopalety plastikowe są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a przy tym wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem. Przede wszystkim stosuje się je w:

  • przemyśle spożywczym – ułatwiają transport i przechowywanie warzyw, owoców i innych produktów żywnościowych,
  • przemyśle farmaceutycznym – przystosowane do transportu leków i innych produktów sprzedawanych w aptekach,
  • przemyśle chemicznym – ułatwiają przechowywanie i transport substancji, które mogą wchodzić w reakcję m.in. z pojemnikami metalowymi,
  • przemyśle motoryzacyjnym – do składowania i transportu akcesoriów, części, narzędzi.

Skrzyniopalety metalowe

Wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością i zdolnością do przenoszenia ciężkich ładunków. Wykonuje się je najczęściej ze stali nierdzewnej, dlatego są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Skrzyniopalety metalowe najczęściej wykorzystywane są w przemyśle ciężkim, przede wszystkim metalurgicznym, stalowym oraz w zakładach produkujących części i podzespoły do maszyn. 

Skrzyniopalety metalowe przystosowane są również do transportu cieczy, ze względu na bardzo dużą szczelność.

Skrzyniopalety drewniane

Najstarsze i najpowszechniej dostępne opakowania transportowe, które wykonuje się z litego drewna lub sklejki. Wyróżniają się dużą wytrzymałością i niskim kosztem produkcji. Znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach:

  • FMCG,
  • retailu,
  • rolnictwie,
  • automotiv.

Skrzyniopaleta – Definicja, Rodzaje, Zastosowanie W Magazynie zdjęcie nr 2

Kiedy warto zdecydować się na skrzyniopalety?

Skrzyniopalety to opakowania, w których można zarówno transportować, jak i magazynować towary przez krótki, jak i długi czas. Wykonane z plastiku są łatwe w utrzymaniu czystości, z metalu bardzo odporne na uszkodzenia i szczelne, a z drewna wytrzymałe i tanie w produkcji. Ich zaletą jest również dostosowanie do współpracy z wózkami widłowymi.