WMS - definicja i zastosowanie

By 0
WMS - definicja i zastosowanie

WMS to oprogramowanie niezbędne w branży magazynowej. Pomaga zarządzać codziennymi operacjami, kontroluje, co dzieje się w magazynie.

WMS – definicja

Warehouse management software, czyli oprogramowanie zarządzania magazynem (WMS) wykorzystywane jest do kontroli, koordynacji i optymalizacji działań, jakie mają miejsce w magazynie. 

Narzędzie informatyczne analizuje przepływ towarów i określa lokalizację poszczególnego asortymentu, co znacząco ułatwia prace operatorom. Parametry oprogramowania można dostosować do własnych potrzeb magazynowych.

Wms - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 1

System WMS – charakterystyka podstawowych funkcji

Aby zrozumieć sposób funkcjonowania warehouse management software (WMS), warto poznać jego funkcje podstawowe.

Zarządzanie przyjęciami

Ładunki pochodzące z różnych źródeł są wprowadzane do magazynu i rejestrowane w systemie informatycznym. Przetwarzane operacje to zakup od dostawców, przekazanie między magazynami, zlecenie produkcji, zwroty od klientów. Zadania polegają również na kontroli towarów, pod względem ich ilości, właściwości, stanu i jakości.

Zarządzanie lokalizacją

WMS pomaga zarządzać rozmieszczeniem towarów w magazynie, ułatwia wyszukiwanie towarów w procesie kompletacji zamówienia. Dla poszczególnych produktów wybierana jest najlepsza lokalizacja pod względem rodzaju, właściwości, wymiarów, rotacji. Sposób rozmieszczania odbywa się przy użyciu z góry ustalonych reguł i strategii.

Kontrola stanu magazynowego

Atutem jest to, że system WMS zbiera w czasie rzeczywistym dane dotyczące stanu magazynowego. Eliminuje to wiele błędów i przyspiesza większość procesów logistycznych. Można zaplanować uzupełnianie zapasów, bez ryzyka, że magazyn zostanie przepełniony lub braknie towarów, które sprzedają się najszybciej. System tworzy wizualne raporty.

Zarządzanie procesami wysyłki

Elektroniczne opracowywanie zamówień wysyłanych do klientów pozwala uniknąć wielu błędów. Zaplanować można przesunięcie towarów do innych magazynów, zrealizować zwroty od dostawców. Funkcja ta umożliwia także konsolidację zamówień.

Wms - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 2

Jakie zalety ma system magazynowy WMS?

Poznaliście już nieco WMS – co to jest, jakie ma podstawowe funkcje. Pora przeanalizować inne zalety oprogramowania wzbogacającego aktualnie niemal każdy magazyn.

Cyfrowy system do zarządzania operacjami w magazynie jest niezbędny w przypadku każdej firmy, która zajmuje się magazynowaniem. Pomaga zaoszczędzić sporo pieniędzy i prowadzić profesjonalną działalność w bardzo wydajny sposób. Automatyzuje i usprawnia procesy logistyczne, od momentu przyjęcia towaru po jego wysłanie do klienta końcowego. Redukowane są do minimum błędy wynikające z ludzkiej omylności. Nie powstają duplikaty, a to wszystko powoduje, że przepływ towarów jest bardzo płynny.

WMS bardzo przydaje się w przypadku magazynów z zapasami o określonej dacie przydatności do spożycia. Identyfikuje te produkty, które muszą zostać wydane w pierwszej kolejności, aby ograniczyć straty spowodowane ich zepsuciem. System pomaga również określić najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej, od rozmieszczania zapasów aż po ścieżkę, jaką powinni przebyć operatorzy, aby jak najszybciej dostarczyć towar do wysyłki.

Za sprawą kodowania kreskowego, znakowania RFID i innych metod śledzenia lokalizacji, WMS w logistyce pozwala uzyskać wgląd w zapasy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można tworzyć prognozy dotyczące zamówień i uzupełniania braków. Strategia zamawiania asortymentu jest dzięki temu przemyślana.

Dobry system magazynowy gwarantuje, że praca będzie prawidłowo zorganizowana, bez chaosu, według określonego harmonogramu. Pracownicy otrzymują niezbędne wsparcie, mogą pracować w bezpiecznym środowisku, czują, że ich praca nie idzie na marne. Wiedzą dokładnie, co w danym momencie mają do zrobienia, aby cały proces logistyczny działał sprawnie.

Profesjonalny system zarządzania magazynem pomaga bez błędów kompletować zamówienia, zapewnia szybkie i terminowe dostawy, a ponadto ogranicza ilość pomyłek. Pomaga w budowaniu pozytywnej relacji z klientami, którzy cieszą się z niezwłocznej dostawy.

Wms - Definicja I Zastosowanie zdjęcie nr 3

Regały paletowe zarządzane przez system WMS funkcjonują sprawnie

W niemal każdym magazynie zastosowaniu WMS przynosi szereg korzyści, o których wspomnieliśmy w tym artykule. Prowadzenie profesjonalnego biznesu magazynowego aktualnie nie jest możliwe bez informatycznego wsparcia.

System jest wszechstronny, otwarty, pomocny, wyposażony w szereg przydatnych funkcji. Ułatwia zarządzanie towarami, ich układaniem na regałach, przyjmowaniem i wydaniem. Tworzy dokumenty, które zapewniają pełną kontrolę nad stanem magazynowym.